Pilates nedir

Pilates nedir

Pilates, zayıflayan kas yapısını daha güçlü bir hale getirmek ve kas yapısındaki esnekliği sağlayarak olası sakatlanmaları engelleyip, genel vücut durumunu daha sağlıklı hale getirmek adına geliştirilmiş bir egzersizler sistemidir. Diğer spor aktivitelerinden farklı olan bütün kas gruplarını çalıştırması ile öne çıkar. Vücudun elastikiyetini büyük oranda artıran pilates, bu sayede çeşitli ağrıları da zamanla azaltır.

Pilates ile elde edilen faydalar

Pilates, omur ve duruş bozukluklarını düzeltir. Her 10 kişiden 1’inde görülebilen bu bozukluklar çalışma şartları veya kalıtsal anotomik etkiler nedeniyle de olabilmektedir. Aktivite sonrasında uzayan kaslar ile vücuttaki şekillenme kısa sürede farkedilebilir. Pilates sonucunda uzun vadede ortaya çıkacak estetik görüntü, vücudun çeşitli etkenler ile değişen yapısının doğal bir görünüme kavuşması şeklinde de ifade edilebilir.

Fizyoterapist eşliğinde pilates

Fizyoterapist eşliğinde pilates, birçok doktor tarafından bel, boyun fıtığı gibi hastalıklara sahip kişiler için özellikle tavsiye edilmektedir. Fizyoterapist eşliğinde yapılan pilateste alanındaki uzman fizyoterapistler, hastalıklara karşı bütünsel bir hakimiyet sağladığından hastanın nasıl iyileşebileceğine hastaya özel hareketler uygulayarak karar vermektedir. Fizyoterapistler bu tür hastalıkların nedenine, nasıl iyileşeceğine ve gidişatına hakim oldukları için spor hocalarına kıyasla daha bütünsel çözümler sunabilmektedir.

Fizyoterapist eşliğinde pilatesin avantajları

Ayrıca fizyoterapist eşliğinde yapılan pilateste hangi hareket zararlı hangi hareket faydalı gibi etkilere hakim bir şekilde uygulama yapılacağından, başlı başına bir uzmanlık dalı olan spor sakatlanmalarının da önüne geçilmektedir. Kişi pilates esnasında farkında olmadan veya eğitmene söylemeden kendini aşırı düzeyde zorlarsa ortaya çıkabilecek olası kas spazmlarına acil müdahale de bu işin eğitimini almış fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede uzun süreli olabilecek sakatlıklar da hayat kurtaran bir kaç kolay adım ile çözülebilecektir. Ayrıca fizyoterapistler, lisans eğitimleri boyunca aldıkları anatomik ve fizyolojik eğitimler sayesinde kozmetik amaçlı olarak pilates yapmak isteyen kişilerin de beklentilerine hızlı ve sağlıklı çözümler üretebilmektedir.

İlk dersten itibaren vücuda etkisini fizyolojik ve mental bir rahatlama ile hissettiren pilates eğitimlerini Fizyomax‘ta alanında uzman lisanslı fizyoterapistler en güncel teknikler ile kişiye özel veya grup dersleri halinde vermektedir.

Yazar Hakkında

Gtos Terapi Uzmanı ve Gtos Terapi Eğitmeni olan Fizyoterapist Esra Kepez, 4 yıllık lisans mezuniyetinin ardından pilates konusunda uzmanlaşmıştır. Fizyomax Sağlıklı Yaşam Merkezi'nin kurucusudur. Fizyoterapist eşliğinde aletli pilates eğitimleri vermektedir.

Leave Comment