D VİTAMİNİ ETKİSİ

D VİTAMİNİ ETKİSİ

Yazı kışı güneşli geçen Antalya’da yaşıyoruz. Ülkemizdeki pek çok insana göre güneşe çıkma şansımız daha fazla. Bu bizleri aynı zamanda kilo verme konusunda da şanslı hale getiriyor. Peki ama ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Pek çok çalışma bize gösteriyor ki D vitamini eksikliği ile obezite ilişkili. Yani eksik D vitamini değerleriniz varsa vücudunuz kiloya daha yatkın hale geliyor. Peki, o zaman nasıl alacağız bu D vitaminini?

D vitaminini aslında besinlerle alırız. Yumurta, tereyağı, balık yağı gibi besinler tüketerek D vitamini alabiliriz, ancak vücudumuzun D vitaminini kullanabilmesi için öncelikle bu vitamini aktif hale getirmemiz gerekiyor.

D vitamininin aktif hale gelmesi, yani vücudumuza yararlı olabilmesi için tenimizin direkt olarak güneş görmesi gerekiyor. Öyle camın arkasından, kıyafetin üstünden olmaz; çıkacaksınız, uzatacaksınız elleri kolları güneşe.

Şimdi fazla kilosu olanların günde 9–10 saat güneşlenme fikrini duyar gibiyim. Aman ha! Her şeyin fazlası zarar, unutmayın. Günde yarım saat güneş almak yeterli. Aklınızda bulunsun, bu yarım saatlik güneşlenme molasını, yürüyüş yaparak değerlendirirsek bizler için çok daha fazla yararlı olacaktır.

Düzenli olarak güneşe çıkıp D vitamininizi yeterli seviyeye getirmek, uzun vadede kilo vermemize yardımcı olmasının yanında, genel sağlığınız için de çok önemli.

Maalesef çoğu kişide D vitamini eksikliği görüldüğü için özellikle bu konuya değinmek istedim. Eğer siz de D vitamini miktarınızı merak ediyorsanız, cevap bir kan testi uzağınızda.

Work photo created by freepik – www.freepik.com