Diyetisyen

Diyetisyen

DİYETİSYEN KİMDİR?

Diyetisyenler, üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olmuş ve genel olarak toplumun sağlıklı beslenmesini amaç edinmiş kişilerdir.

Diyetisyen deyince aklımıza ilk olarak zayıflamak gelse de aslında diyetisyenler menü planlama, toplu beslenmede mutfak kontrolleri, ağır hastalarda enteral-parenteral besenme planlanması, çocuk beslenmesi, gebe beslenmesi gibi farklı alanlarda da uzman kişilerdir.


DİYET NEDİR?

Diyet, aslında kişinin günlük beslenmesine verilen addır. Yani tüm insanlar devamlı bir diyet döngüsünün içindedir. Kimilerinin çok düzensiz ve sağlıksız içerikli, kilo aldıran bir diyet döngüsü vardır. Kimilerinin diyet döngüsü kilo vermesini sağlasa da çok sağlıksızdır ve uzun vadede çok büyük zararlara yol açabilir. Kimi diyet döngüleri de sağlıklı beslenme odaklı kilo kontrolü içeren döngülerdir. İşte biz diyetisyenler bu sağlıklı beslenme odaklı diyet planını sizlerin hayatlarına empoze etmeye çalışırız.

MERKEZİMİZDE SAĞLIKLI DİYET NASIL UYGULANIR?

Öncelikle diyetisyeniniz kan tahlillerinize, hastalıklarınıza, vücut analizinize, vücut kitle indeksinize, hareket miktarınıza ve kilo alma-verme-koruma veya kas miktarını arttırma hedefinize göre gerekli hesaplamaları yapar. Sonrasında danışan ile iletişimde kalarak, kişinin günlük hayatında rahatlıkla ve sıkılmadan uygulayabileceği diyet listesi oluşturulur.

Danışanın isteğine göre haftalık veya 2 haftada bir kez olacak şekilde kontrolleriniz yapılır. Kontrollerde vücut analizi yapılarak nereden ne kadar yağ kaybınız olduğu, diyetinize uyumunuz ve diyet motivasyonunuz değerlendirilir, yeni listeler oluşturulur.

Çeşitli tarifler ile diyet listeniz renklendirilir ve sıkılmamanız sağlanır. Çok katı bir diyet yerine rahatlıkla doyabileceğiniz, çok sevdiğiniz tatları diyetisyeninize danışarak tüketebileceğiniz, seveceğiniz bir beslenme planı oluşturulur. Bu şekilde beslenme planınızı günlük rutin haline getirmenizi ve istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra da rahatlıkla kilonuzu korumanızı hedefleriz.

Beslenme planını uygularken zorlandığınız durumlarda diyetisyeninize Whatsapp aracılığı ile ulaşım şansınız vardır. Bu şekilde diyete uyumu en üst seviyede tutarız.

Diyetisyen Asiye SÖNMEZ
asiyekilli.3@gmail.com
Tel: 0542 407 7607
Instagram: @dytasiyesonmez