Bel veya boyun fıtığı nedir?

Bel veya boyun fıtığı nedir?

Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan bel fıtığı ve boyun fıtığı hastalıklarını çevremizde sıkça duymakta ve karşılaşmaktayız. Bu problemin bu kadar yaygınlaşmasındaki en büyük etkenler; hareketsiz yaşam tarzı, düzensiz beslenme, günlük yaşantımızda tekrarlı olarak yaptığımız yanlış hareketler, düşük kas kuvveti, duruş bozuklukları ve bilinçsiz yapılan sportif aktivitelerdir.

Tüm bu etkenler sonucunda disk hernisi olarak adlandırdığımız halk arasında fıtık olarak bilinen problemler açığa çıkar. Peki bu durumun gelişimi nasıl olur?

Bel fıtığı veya boyun fıtığı nasıl oluşur?

Disk hernileri travma sonucu anlık oluşabileceği gibi uzun birikimsel bir sürecin sonunda şiddetli ağrılarla gelişim gösterebilir. Omurgamızı meydana getiren her bir vertebra (omur) kemiği arasında hareketliliği sağlayıcı ve darbeyi absorbe edici özelliklere sahip diskler (yastıkçıklar) vardır. Bu diskler, elastik ve iç kısmı jel olan yapısı ile omurgamızın hareketliliğini sağlarken vücudumuzun ağırlık aktarımının en muazzam şekilde sağlanmasına yardımcı olur.

  • Kilo alımında ya da gövde kas kuvveti kayıplarında omurga üzerine binen yükün artması,
  • Kan dolaşımının vücutta zayıf olması ile beslenemeyen disklerin elastikiyetini yitirmeye başlaması,
  • Tekrarlı olarak gündelik yaşantıda yapılan yanlış hareketlerin omurga üzerinde stres oluşturması,
  • Duruş bozukluğu sebebiyle omurga üzerine binen yükün normalden daha fazla olarak omurga üzerine yansıması gibi sebepler ile kan dolaşımı yeterli gelmediği için dokular beslenemez ve canlılığını yitirmeye, yıpranmaya başlar aynı zamanda iki vertebra arasındaki disk üzerine binen aşırı yük dolayısıyla yıpranan disk, normal anotomik yapısının dışına çıkar omurilikten bacağa doğru inen sinirler üzerine doğru taşar ve burada baskı oluşturur. Sinir üzerinde meydana gelen baskı ile sinir hattı boyunca şiddetli bir kas spazmı ve ağrı meydana gelir. Bazı hastalarda uyuşmalar ve kuvvet kayıpları da görülmektedir. Belden kalçaya ve ayaklara kadar inen bu ağrı kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemekte ve sosyal yaşantısında daha agresif ve mutsuz tutumlar içerisinde olmasına da sebebiyet verebilir.

Yazar Hakkında

Gtos Terapi Uzmanı ve Gtos Terapi Eğitmeni olan Fizyoterapist Esra Kepez, 4 yıllık lisans mezuniyetinin ardından pilates konusunda uzmanlaşmıştır. Fizyomax Sağlıklı Yaşam Merkezi'nin kurucusudur. Fizyoterapist eşliğinde aletli pilates eğitimleri vermektedir.

Leave Comment